Kieruje do strony głównej

Dolnośląska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Przenosi do strony głównej

Dolnośląska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

NA DOLNYM ŚLĄSKU TRWA FESTIWAL BUDOWNICTWA

Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa włączyła się w trwające we Wrocławiu obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016, organizując cykl wydarzeń kulturalnych pod nazwą Festiwal Budownictwa. Festiwal rozpoczął się 7 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu koncertowym wykonaniem „Tristana i Izoldy” Richarda Wagnera, a zakończy się 14 września Galą Inżynierską w Centrum Sztuki „Impart”. W okresie trwania festiwalu członkowie DOIIB uczestniczą w wielu imprezach kulturalnych i wycieczkach do miejsc o szczególnym znaczeniu kulturowym. W ramach festiwalu zorganizowano także wystawę plenerową „Wrocław – Odbudowa – Budowa” oraz konkurs fotograficzny „Budowle Dolnego Śląska 2005–2016”.

Hasłem przewodnim festiwalu jest: „Odbudowa i budowa. Tradycja. Postęp. Innowacyjność”, a honorowy patronat nad nim objął JM Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski.

Poza wspomnianymi już imprezami członkowie DOIIB obejrzeli pokaz filmów krótkometrażowych o odbudowie i budowie Wrocławia. Zwiedzali Panoramę Racławicką, Afrykarium we wrocławskim ZOO, Zakład Produkcji Wody i Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej a także odbyli rejs po Odrze, podziwiając niezwykłe wrocławskie mosty. Mogli także uczestniczyć w koncertach w klubie muzycznym „Stary Klasztor”.

Zainteresowanie festiwalem było bardzo duże. Było tak wielu chętnych, że niektóre z wycieczek trzeba było powtarzać. Festiwal dobiega końca. Przed nami jeszcze tylko wycieczka do Doliny Pałaców i Ogrodów, koncerty przy Hali Stulecia oraz Gala Inżynierska 14 września. Można też jeszcze obejrzeć wystawę prac laureatów konkursu fotograficznego w Galerii Macondo. 

Można jednak już z całą pewnością powiedzieć, że festiwal spełnił swoją rolę – pokazał wielki wkład inżynierów budownictwa w tworzenie dzisiejszego obrazu Wrocławia i Dolnego Śląska, w odbudowę zrujnowanych budowli z zachowaniem tradycji i budowę nowych obiektów zgodnie z postępem i duchem czasu. Zrealizowane zostało także z dobrym skutkiem podstawowe przesłanie ESK Wrocław 2016, którym jest autentyczne zwiększenie udziału mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska w życiu kulturalnym. Może trzeba pomyśleć o zorganizowaniu podobnego festiwalu w przyszłym roku, aby skutki tych wydarzeń były trwałe?