Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Witaj! Dziś jest wtorek, 18 lutego 2020
 
MENU GŁÓWNEStatystyki Naszą witrynę przegląda teraz: 3 osoby W sumie odwiedziło nas:
3464213 osób

RELACJE ZAWODOWE INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA I ARCHITEKTÓW W KONTEKŚCIE PROJEKTOWANYCH USTAW O ZAWODZIE INŻYNIERA BUDOWNICTWA I O ZAWODZIE ARCHITEKTA

Koleżanki i Koledzy Inżynierowie, 

 

od kilku miesięcy prowadzone są intensywne prace nad ustawami: o architektach, o inżynierach budownictwa oraz przepisami wprowadzającymi ustawę o architektach a także ustawę o inżynierach budownictwa. Ostateczny kształt tych ustaw zadecyduje jakie będziemy mieli warunki wykonywania naszego zawodu w kolejnych latach, a może i dziesiątkach lat. W środowisku obu zainteresowanych grup zawodowych, tzn.: architektów i inżynierów toczą się dyskusje na temat naszych wzajemnych relacji zawodowych, przyszłych kompetencji i zależności. Narasta wzajemne oskarżanie się o próbę przywłaszczenia sobie jak największych praw. 

 

Zwracam się do Was z prośbą,  abyście zapoznali się z dotychczasowymi pracami w tym temacie, uwagami do poszczególnych ustaw przesłanymi do ministerstwa, a także komentarzami osób, które wiedzą na ten temat więcej od przeciętnego inżyniera. 

 

Odwiedźcie:

- stronę internetową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa - w zakładce „Aktualności” są zamieszczane artykuły mówiące o toczącej się sprawie, 

- stronę internetową Izby Architektów – zakładka „Komisji ds. Legislacji”, a w niej stanowiska Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Z tego miejsca zapraszam również do zapoznania się z dyskusją prowadzoną na Facebooku w grupie „Sensowna Praca dla Inżynierów Budownictwa”, a także z inicjatywą odnośnie wspólnego stanowiska. Szersza dyskusja w tym temacie toczy się również na Facebooku PIIB oraz Izby Architektów RP.

 

Proszę o zapoznanie się z następującymi materiałami zamieszczonymi poniżej - w plikach do pobrania:

- projekt ustawy o zawodzie architekta

- projekt ustawy o zawodzie inżyniera budownictwa

- projekt ustawy wprowadzającej ww. ustawy

- stanowisko PIIB w sprawie ustaw o zawodzie architekta oraz ustawy o zawodzie inżyniera budownictwa

- pismo Izby Architektów do Ministra Artura Sobonia

- artykuł kolegi Andrzeja Falkowskiego – Przewodniczącego Komisji Prawno Regulaminowej Rady Krajowej PIIB oraz członka Zespołu ds. Przygotowania Reformy Procesu Budowlanego przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju

- artykuł dr hab. Joanny Smarż, Głównego Specjalisty Krajowego Biura PIIB

- interpelacja nr 27633 Posła RP Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza do Ministra Inwestycji i Rozwoju.

 

Janusz Szczepański

Przewodniczący Rady

Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów BudownictwaGaleria


Pliki do pobrania

WYŚLIJ ZNAJOMEMU
DRUKUJ
STRONA GŁÓWNA